Aby boty vydržely

Zvlášť pokud jste do bot vrazily větší sumu, zaleží vám na tom, aby co nejdéle vydržely – jak funkčně, tak esteticky. Kvalitní boty vám dobrou péči nebudou nijak bojkotovat, když jim po nošení věnujete trochu zájmu.

Dnes často opomíjené jsou obyčejné napínáky, které botu chrání před zbytečnými „vráskami“, které tak či onak vznikají při ohybech boty při chůzi. Dále také nelakované dřevo dokáže absorbovat vlhkost. A kůže není navlhlá jen vlivem povětrnosti. Noha se potí a kůže, i když sama dýchá, tak přeci jen dobře usušit potřebuje. Proto se také radí boty střídat, nenosit jeden pár každý den (a hlavně ne ty boty, se kterými vyrážíme do psího počasí).

V nouzi můžete boty jednoduše nacpat novinami. Ale dávat pozor na strkání bot pod nebo nad radiátory. Velké teplo může kůži ublížit. Je pak vyschlá a ztratí pružnost.

Další povinnou péčí je sledovat, jestli bota není někde trochu rozpáraná (a už dávno nejde o záruku, kterou vám mimochodem snad nikde neuznají – z mé zkušenosti. Prostě v botách jste jistě chodila, tak co se divíte?). Lepší zajít k ševci, aby opravil pár stehů, či přilepil, co přilepeno být má, než nechat vadu dojít tak daleko, že i šikovný švec pokrčí rameny „Zkusím s tím, madam, něco udělat“.

A přichází na řadu obuvní kosmetika. O té většinou máme největší povědomí, Samy víme, že je dobré kůži mazat, tak to svým milovaným topánkům neodepřeme. Krémy jsou barev neutrálních, hnědých, černých. Chrání kůži před vlhkostí. Mívala jsem na boty kokosové máslo ještě s nějakými přírodními oleji, a martensky mi ošetřovalo božsky.Tohle by mohlo fungovat stejně:

8

Není radno opomíjet ani impregnaci. A netýká se to zdaleka jen outdoorových bot. Já stříkám tuto impregnaci na všechny boty.

0

Jinak jsou na tom boty semišové. Na ty žádné krémy nepatří. Na tyhle boty se vůbec musí v rukavičkách. Ledacos jim uškodí. Takže čistit je radno buď jakousi gumou podobnou jemnému šmirglu v kostce, nebo klasické pemze:

7
A velmi užitečná rada nejen k semišovým botám: když se vám od vlhka udělají na botě mapy, dobře pomůže otřít vodou s octem. Zkoušela jsem poměr jeden díl octa a dva díly vody. Pomohlo.

A teď trochu intimní téma. I nám dámám občas smrdí boty. Naštěstí na tento problém existuje řada přípravků, které pachy spolehlivě eliminují. Jestliže vám ale zápach způsobuje mykóza na chodidlech, řešte rozhodně nejdříve zdravotní problém.

Plátěné tenisky, které bývaly krásně zářivé, vypráním ve směsi octa, vody a jedlé sody vrátíte mladistvý pel. Osobně peru na šetrný režim plátěnky v pračce. Spolu se starým ručníkem, aby ždímání tak nerachotilo. Neperu je každý týden, prostě občas, a kvalitním botám to nijak neuškodilo. Že tento zákrok špatně lepená bota nevydrží, je nabíledni…
Poslední radou, která je myslím úplně logická – mějte párů obuvi (zaměnitelného typu) více. Do utahání nošené dva páry bot prostě vydrží stejný počet dní, jako ty, které nazujete jednou za týden. Ale i skvělé boty mají svůj vyměřený, a když jej odchodíte, začnou nenávratně vadnout. Někomu to nemusí vadit. Miluje ty svoje dvoje botky a nerozloučí se s nimi, než z něho spadnou. Ale i ten ať se o ně dobře stará. Jejich společný život bude delší a hezčí.

Komentáře