Jak si vybrat boty na sport: od běhání po současné tance

Každý sport si žádá vhodné boty – jejich tvar, typ podrážky i to, jak nám sedí na noze, může rozhodnout o našem výkonu, pohodlí, a především zdraví. S tím, jaká obuv se pro vás hodí, vám nejlépe poradí specialista, vhod vám ale může přijít pár základních pouček. Čtěte dál.

Na běh nebo rychlou chůzi

Boty, které jsou určené na běhání nebo na rychlou chůzi, mají svoje specifika. Velmi důležité je, aby podrážka pružila; čím tvrdší bude terén, ve kterém máte v plánu běhat, tím pružnější by měla být. Boty vám musí sedět akorát, nesmí nikde tlačit, ale zároveň v nich noha nesmí klouzat. Samozřejmě můžete na lehčí jogging vyrazit i v „obyčejných“ teniskách, ale kdo jednou vyzkoušel odpružené běžecké boty s dobrým odrazem, pozná rozdíl. Investice do nich rozhodně nebudete litovat.

Sportovní boty na běh a chůzi, Adidas

Sportovní boty na běh a chůzi, Adidas

Černé tenisky na běh a chůzi, Nike

Černé tenisky na běh a chůzi, Nike

Zelené běžecké sportovní boty, Power

Zelené běžecké sportovní boty, Power

 

Na výlet do přírody

Tady záleží hlavně na tom, na jak náročnou túru a do jakého terénu se chystáte. Na kratší výlet po asfaltce samozřejmě postačí běžné botasky, do hor a do méně schůdného terénu vždycky volte boty turistické. Podle náročnosti pak můžete vybírat mezi lehčí outdoorovou obuví a těžšími pohorkami, které jsou přizpůsobené vysokohorským trasám. V obou případech by ale mělo jít o boty kožené, nepromokavé, dobře odvětrané a s neklouzavou podrážkou.

Kožené outdoorové sportovní boty

Kožené outdoorové sportovní boty, Merrell

Sportovní boty vhodné na turistiku, Merrell

Sportovní boty vhodné na turistiku, Merrell

Do posilovny

I tolik oblíbený trénink ve fitku si žádá správné obutí. V botách „na ven“ by vám to totiž na hladké podlaze mohlo podkluzovat a majitel fitness centra by vás nejspíš nepochválil ani za tmavé šmouhy. Volte radši takzvanou sálovou obuv, která má speciálně upravené podrážky. Má i další výhody: zatímco při běhání je nejdůležitější odpružení, v posilovně zase potřebujete hlavně stabilitu a oporu. Boty určené do fitka oceníte nejen na strojích, ale taky při různých typech aerobního cvičení.

cerne-sportovni-boty-do-posilovny-nike-01

Černé sportovní boty do posilovny, Nike

bile-sportovni-boty-do-posilovny-power-01

Bílé sportovní boty do posilovny, Power

Na lekce tance

Při vybírání bot na taneční lekce se můžete trochu víc odvázat. Samozřejmě i tady platí, že obuv musí především dokonale sedět, být pohodlná a nebránit vám v pohybu; nebojte se ale sáhnout po módních kouscích, i styl totiž k tanci patří. Na hodinu současného tance typu street dance, hip hopu nebo house dance je nejlepší vyrazit v pohodlných teniskách – klidně kotníčkových.

Klasické taneční, lekce latinskoamerických tanců, ale taky třeba stále populárnější vogue si pak žádají dobře padnoucí kožené boty na podpatku. Ideální jsou lodičky klasického tvaru s uzavřenou špičkou. Nezapomeňte, že nejde o soutěž ve výšce jehel, a volte vždy jen takový podpatek, na kterém se cítíte pohodlně a jistě.

barevne-kotnickove-tenisky-adidas-01

Barevné kotníčkové tenisky, adidas

sede-lezerni-kotnickove-tenisky-reebok-01

Šedé ležérní kotníkové tenisky, Reebok

Kožené lodičky na vysokém podpatku, Baťa

Kožené lodičky na vysokém podpatku, Baťa

Na squash a na bowling

Jsou to sporty veskrze zábavné a společenské, ale to neznamená, že se u nich nezapotíte. Oba taky vyžadují speciální obuv. V obchodech seženete speciální boty na squash, které umí poskytnout stabilitu, navíc usnadňují odraz z místa nebo rychlé změny směru. Je velmi důležité, aby dokázaly tlumit nárazy a aby neklouzaly.

Boty odolné proti skluzu jsou klíčové taky na bowlingu. Pokud v něm ovšem zrovna nezávodíte, nejspíš vám budou stačit ty půjčené. Na stylu vám každopádně přidá taška, které se říká bowlingová: bývá hranatá, velmi prostorná a zaručeně ji využijete i na jiné příležitosti.

Bílé tenisky na tenis nebo squash, Nike

Bílé tenisky na tenis nebo squash, Nike

Hnědá koženková taška na bowling, Baťa

Hnědá koženková taška na bowling, Baťa

Fotogalerie

Komentáře