Jak si vybrat pohodlnou módní obuv

Mít na sobě krásné a zároveň pohodlné boty se v minulosti zdálo být nemožné. Vybrat si bylo možno boty krásné, které však po kratší či delší době začaly tlačit, nohy v nich začaly otékat a většinou se to neobešlo bez následků v podobě puchýřů. Jinou možností byly botky pohodlné, na noze příjemné, ale esteticky zajímavé tolik nebyly.

Současné trendy v obuvi

Naštěstí moderní doba a současné trendy v obuvi nahrávají nejen estetice, ale také pohodlí. Široká škála nabízené obuvi dovoluje vybrat si boty, které jsou a budou pohodlné i po množství kilometrů v nich strávených. Aby tak bota netlačila, je potřeba při výběru neopomíjet nezbytné detaily.

Výběr špičky obuvi

Ať se jedná o zimní kozačky, jarní lodičky, nebo podzimní kotníčkové boty, vždy je důležité pamatovat si, že čím je špička užší, tím více stlačuje prsty nepřirozeně k sobě a noha pak bolí. Jsou lidé, kteří mají širší nohy, ti by se zvláště takové obuvi měli vyhýbat. Obecně platí, že čím je špička kulatější, tím nabízí lepší komfort a pohodlí.

Klínek je varianta pro pohodlí

Jestliže plánujete v botách projít denně mnoho kilometrů a jste obecně aktivní osoba, která mnoho nachodí, bude pro vás vhodnější vybírat obuv na klínku. Tím, že je nosná váha těla rozložena do větší plochy (v tomto případě do chodidla), je noha stabilnější a eliminuje vznik nepříjemné bolesti nohou dost podstatně.

Široký podpatek je trendy

Vysoké jehlové podpatky jsou stálicí v módním světě a určitě nevymizí. Naštěstí však jsou moderní i jejich protikladné varianty, a to široké podpatky. Čím je podpatek širší, tím nabízí opět větší pohodlí noze. Velkou výhodou je to, že aktuálně jsou široké podpatky v módě, a tak není tolik složité sehnat obuv, která vyhovuje představám kupujícího.

Místo na nárt

Ač na to mnoho lidí u výběru obuvi nedává pozor, je místo pro nárt a správný sklon boty nezbytný pro pohodlí nohy. Jestliže je oblast nártu úzká (u uzavřené obuvi), pak se snadno může stát, že noha bude po pár uchozených krocích nepříjemně bolet. Důvodem je „přiškrcení“ v oblasti nártu. Noha pak může otékat, což způsobí další bolesti.

Platforma hraje roli

Chůze po příliš tvrdém povrchu v obuvi s tenkou podrážkou je nepříjemné, protože kontakt je těsný a pak je možno cítit každý kamínek. Jak se s oblibou lidově říká. Platforma u obuvi nemusí být tolik znatelná, ale když je bota silnou podrážkou vybavena, bude pro nohu lepším komfortem pro pohodlí. Pozor ale také na druhý extrém, což jsou příliš vysoké platformy. Nejen, že působí lascivně, ale také nejsou pohodlné pro chůzi.

Tvrdost a hmotnost boty je potřeba neopomíjet

Na co by se nemělo zapomínat při výběru obuvi, je druh materiálu a váha obuvi. Jestliže je bota příliš těžká, bude chůze v ní mátožná. Zvláště u botek na klínku je materiál důležitý. Příliš měkká obuv se sice brzy opotřebuje, ale například korek, nebo podobné materiály jsou pro letní sandály na klínu výtečnou kombinací. Bota je lehká a pohodlná. Ohled je potřeba brát i na materiál. Je vždy lepší, pokud je obuv prodyšná a materiál není tolik tvrdý, aby nohu devastoval při chůzi.

Komentáře


.